Erasmus öğrenim hareketliliği, yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bir akademik yıl içerisinde eğitimlerinin bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir. Hareketlilik faaliyeti bölümümüzün Erasmus İkili Anlaşması içinde olduğu Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi yükseköğretim kurumlarıyla gerçekleştirilir.

 

Erasmus öğrenim hareketliliğinden kimler yararlanabilir?

Bölümümüzde eğitim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Erasmus öğrenim hareketliliğinden yararlanabilir. Programdan yararlanabilmek için gerekli olan minimum akademik ortalama:

  • Eski sisteme tabi (Bologna sürecine dahil olmayan) önlisans ve lisans öğrencileri için 2.00/4.00, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.75/4.00,
  • Yeni sisteme tabi (Bologna sürecine dahil) önlisans ve lisans öğrencileri için 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.75/4.00’tür.

Not ortalaması asgari koşulun altında olan öğrencilerin başvuruları kabul edilmez.

Değişimin gerçekleşeceği akademik yıl birinci sınıfta okuyan lisans öğrencileri Erasmus öğrenim hareketliliğine başvuruda bulunabilir, ancak değişim başladığında 1. sınıf öğrencisi olmamaları gerekir.

Erasmus’a başvuru aşamasında minimum eğitim sürelerini o akademik yılın sonunda tamamlayacak öğrenciler (lisans 4. sınıf öğrencileri) artık yılda faydalanmak üzere programa başvuru yapamazlar.

 

Erasmus Öğrenim Hareketliliği’ne nasıl başvurabilirim?

Üniversitemizde Erasmus öğrenim hareketliliğinden yararlanacak öğrenciler için yılda bir kez başvuru ve seçim işlemleri uygulanır. Başvuru tarihleri her yıl farklılık göstermekle birlikte genellikle seçim süreci Ocak ya da Şubat aylarında başlamakta ve bu süreçte bir sonraki akademik yılda değişim faaliyetinden yararlanacak öğrenciler belirlenmektedir.

Başvuru dönemlerinde üniversitemizin web sayfasında (int.kocaeli.edu.tr/erasmus/) yayınlanan bağlantı aracılığı ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Başvuranlar arasından Erasmus öğrenim hareketliliği öğrencisi seçimi yapılırken not ortalamasının % 50’si ve yabancı dil puanının % 50’si alınır ve hesaplanan ağırlıklı ortalamaya göre İkili Anlaşma kontenjanının elverdiği sayıda öğrenci Erasmus aday öğrencisi olur. Programdan yararlanmak üzere başvuruda bulunan öğrencilerin, başvuru dönemlerinde http://int.kocaeli.edu.tr/erasmus/ sayfasından ilan edilen yer ve tarihlerde yapılacak yabancı dil sınavlarına girmeleri zorunludur.

 

Erasmus öğrenim hareketliliği başvuru koşulları ve süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://int.kocaeli.edu.tr/erasmus/?oh=bilgilink‘inden ulaşılabilir.

 

 

Gazetecilik Bölümü Erasmus İkili Anlaşmaları

Gazetecilik Bölümü Erasmus Koordinatörü